Ми у соціальних мережах
01.10.2018 | Андрій Галай

Місцевий індекс варто використовувати під час мирного урегулювання у тимчасово окупованих громадах, – відгук партнерів

Місцевий індекс прав людини – інструмент, що демонструє якість місцевої демократії та соціального обслуговування. Він сигналізує місцевій владі як бути якісною і такою, що поважає права людини. Він навчає громади впливу та участі у врядуванні. Такі тези підтверджують моніторинги двох десятків населених пунктів у різних областях України.

Одночасно, команда Індексу не втомлюється повторювати – цей інструментарій може стати у нагоді при втіленні в життя правосуддя і врядування перехідного періоду у прифронтових і тимчасово окупованих населених пунктах.

Керівник Івано-Франківського офісу Мережі правового розвитку Андрій Малетин відмітив аналогічну позицію на круглому столі «Перехідне правосуддя як шлях подолання наслідків конфлікту та збройної агресії», що відбувся 25 вересня у Комітеті Верховної Ради України з прав людини.

Він зазначив: «Ми пропонуємо організацію роботи знизу, на місцях, на територіях, які будуть деокуповані. Місцевий індекс – своєрідний лакмусовий папірець, за допомогою якого можна визначити, яке там середовище. Його потрібно дещо адаптувати, щоб з’ясувати стан речей щодо дотримання прав людини у цих районах і працювати з його покращення.

Українська Гельсінська спілка з прав людини розробила цей інструмент, ми його апробували на практиці та прийшли до висновку, що індекс може бути застосований як один з елементів відновлення урядування на окупованих територіях. Він буде корисним для органів місцевої влади, для виконавчої влади.»

Відгук від потужної партнерської мережі, що долучилась до моніторингів Індексу, є цінним спостереженням і мотивацією до поступу. 

Нагадаємо, моніторинги Місцевого індексу прав людини провадяться представниками місцевих громадських об’єднань за координації УГСПЛ. Інструмент передбачає виставлення бальної та відсоткової оцінки зусиллям місцевої влади з забезпечення прав людини у кожному напрямові оцінювання.  За результатами кожного моніторингу місцева влада має перелік рекомендацій до покращення власної діяльності; ОМС з цього та інших регіонів бачать невідворотність власного оцінювання і одночасно – інструментарій самооцінки, перелік способів вирішення складних проблем, з якими стикаються щодня; місцеві громадські інституції та представники осіб, чиї права порушені мають контрольний перелік вимог до місцевої влади та можуть обрати спосіб захисту прав мешканців місцевої громади.

Розробка методології Місцевого індексу прав людини була реалізована за участю експертів Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, спільнот експертів науковців та практиків місцевого самоврядування  різних галузей прав людини. Було опрацьовано сучасні міжнародні моделі прав людини і їх оцінювання, узагальнено кращі іноземні та вітчизняні практики моніторингу прав людини на місцевому рівні, враховано специфіку розвитку повноважень місцевого самоврядування в процесі реформи.

Розробку цього інструментарію було підтримано в рамках програми "Права людини в дії" за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), проекту з інституційної розбудови за підтримки Посольства Швеції в Україні та проекту "Права людини понад усе" за фінансування Міністерства міжнародних справ Канади.

Рекомендувати цей матеріал:
X 

забув пароль

реєстрація